Ciekawy świat Scrabble — jest ciekawszy niż myślisz

Był rok 1933, szczyt Wielkiego Kryzysu, a bezrobotny architekt Albert Butts wydał grę planszową, którą sam zaprojektował, opierając się na zamiłowaniu do krzyżówek.

Stary Albert przeczytał „New York Timesa”, aby określić powszechność wszystkich liter (a współczesna analiza komputerowa pokazuje, że udało mu się to zdumiewająco dobrze, chociaż jest zbyt wiele „i”) i przypisał im wartość punktową.

Następnie stworzył planszę składającą się z siatki z dodatkowymi kwadratami, takimi jak „Double Word Score” i „Triple Letter Score”. Spisał zasady i zapakował je na sprzedaż.

Gra była Lexico .

I to była kompletna porażka.

Do 1949 r., tj.

W międzyczasie Lexico stało się Scrabble, a prezes Macy’s grał w to na przyjęciu i bardzo mu się podobało. Zamówił grę do swojego sklepu w samą porę na Boże Narodzenie i jedna z najlepszych gier wszechczasów odniosła w końcu sukces wśród publiczności.

Ciekawe fakty o Scrabble

Słowo scrabble jest w rzeczywistości słowem (oznacza gorączkowe macanie) i można nim grać w Scrabble.

Najczęściej granym słowem o najwyższej punktacji scrabble-word-finder.com (drugie Z jest puste). Ale fanatycy Scrabble wymyślili sytuację, w której słowo oksyfenbutazon można by zagrać za oszałamiające 1778 punktów. Jak? Zobaczmy…

Jeśli zagrano byx…ale…jeden (“kropki” były puste), wtedy mógłbyś zagrać “yphen” i “az”. Nie sądziłeś, że mogę to zrobić, a ty?

W Scrabble jest 96 grywalnych 2-literowych słów. Tak, 96. Który jest w stanie 80 więcej 2-literowych słów niż większość ludzi wie. Ale nauczenie się tego wszystkiego oraz 977 3-literowych słów to pierwszy krok dla każdego poważnego gracza w scrabble. Pomagają ci zagrać więcej słów (obok innych słów) i pozbyć się resztek kafelków na koniec gry. Nie wspominając już o zaimponowaniu znajomym.

Przykłady, które prawdopodobnie znasz, ale nigdy byś o nich nie pomyślał:

Do, re, mi i reszta są grywalne.

Et – czas przeszły od jedzenia. I myślałeś, że to wieśniak z Południa, mówiący “nie”, “tak” i “tup”, prawda?

I kilka, o których nigdy byś nie pomyślał:

aa, ae, ef, es, hm (tak, bez samogłoski) jo, ka, mm, op, sh i xu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *